Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
23.11.2010 04:43 - Инфлация vs Дефлация – “мистерията” на българските гласове
Автор: marandi Категория: Бизнес   
Прочетен: 7022 Коментари: 9 Гласове:
5

Последна промяна: 23.11.2010 04:44

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg

*Статията е специално за сладко бебе All_Trader

 

Почти 1:00 часа е, сипвам си едно червено Джони и се проклинам защо обещах нещо, което аз си знам, че не трябваше да обещавам.


Уф, трябва да се започне отнякъде и големия “спор” в момента в България е дали има инфлация или дефлация.


Категорично дефлация!

Защо?

Кратки дефиниции:

Какво е Инфлация и какво Дефлация?

Инфлация е покачване на цените на стоките и услугите, в следствие, на което с единица парични средства, можем да потребяваме по-малко от преди. Най-общо казано, можем да дефинираме инфлацията като обезценка на парите. Съществуват и други дефиниции, но ще се разграничим до тази.
Дефлация е обратното –  най-общо казано – цената на парите се покачва, спрямо стоките и услугите, които могат да бъдат консумирани с тяхна помощ.

Кое е по-болезнено?

Инфлацията е свързана с обезценка на парите ни, но най-често се случва в периоди на икономически растеж. Често е силно ненавиждана от крайният потребител, тъй като не разбира същността й. Тя се характеризира с ниска безработица, лесно кредитиране, високо потребление, висока икономическа активност и инфлационни очаквания.

Дефлацията е нещо коренно различно и често води след себе си до фалити, висока безработица, замразено кредитиране, свиване на паричната маса, свиване на икономическата активност и дефлационни очаквания. Обикновено, тя е доста по-болезнена.

Какво е дефлационна спирала?

Дефлационна спирала може да бъде свързана с принципа на действие на снежна топка спусната от хълм. Когато се сменят очакванията на хората за дефлация, хората започват да спестяват. Спестяването води със себе си до спад в търсенето на стоки и услуги. Спадът на търсенето принуждава производителите да съкратят персонала си, за да могат да преживеят в настоящата икономическа действителност. Съответно страхът на хората да не загубят работата си, кара хората още повече да свият потреблението си, което отново се връща до тях. В тази обстановка, заплатите вървят надолу, което долу-горе е компенсирано и от спад в цените на стоките и услугите, но това, което остава на същата цена е дългът, който трябва да се изплати. Именно той става все по-тежък и по-тежък за обслужване, което води себе си до повишаване на проблемните заеми и съответно до още повече проблеми на банките и банковата система като цяло.

http://tanev.eu/inflacia-ili-deflacia-teoritichni-212.html

Това е цитат от блога на един приятел ( който е в 3 части ), с който често сме спорили и определено има много моменти, в които не сме били на една позиция, но това е демокрацията и аз го уважавам. Тук ( само в цитатите, които ползвам от него!! ) ще се съглася с него и огромно “Благодаря, Емца”!, че ми спестяваш доста писане. “Сполай ти! Ти си сладур!”

Факторите, от които зависи какво ще изпитаме – Инфлация или Дефлация, са:
Количество на парите в обръщение

  • Скорост на обръщение на парите
  • Наличие или липса на свободен капацитет
  • Инфлационни и дефлационни очаквания
  • Смяна на потребителски навици

( пак от Емо и спирам )

Оттук насетне започвам с уточнението на по-горе написаното, понеже Емцата е писал по принцип, а не конкретно за България и е визирал събития при монетарна политика за развити държави.

Основна разлика – България е във валутен режим, т.е. горните монетарни мерки при нас се трансформират във фискални и няма как да е иначе, понеже БНБ няма как да изпълнява основните си, регулаторни функции и е превърната в една пионка. При фискална политика в кратко-срочен план ( 1-2 години ) основно въздействие оказват: потреблението, нетния износ, бюджетния дефицит и инвестициите. Също така производствените разходи и нивата на трудови възнаграждения.

Накратко, новото правителство заяви твърд курс за приемане в ERM II, т.е. в еврозоната. За целта е ясно, че има критерии, които трябва да се изпълнят. И тук се започва с хитреенето, което не е от това правителство, а още от … Костов насам до сегашното.

Как се хитрее с макро-показателите на статистиката?

Инфлация/Дефлация касае и единствено само книжните пари! Това съм го “разказвал” в по-предишни статии.

Накратко, измисля се една “потребителска кошница” ( малка или голяма ). Или това е опция, при която статистиката може да си вкарва/изкарва параметри, които на нея й харесват, с цел “оптимизиране” на резултатите. Не случайно в България хвърчат “глави” при неизпълнение на “спуснатите” от политиците “БЪДЕЩИ” данни. Примери бол …

Наскоро гледах, че вече се измерват 511 стоки и услуги в “нашенската кошница” - хихи

Отдавна съм се отказал да следя простотиите на родната статистика, но да кажем по отношение ХИПЦ ( хармонизирани индекси на потребителските цени ) от януари 1997 – октомври 2010 г. има “САМО” …. 18 корекции в методологията им. Също са интересни и другите параметри на т.нар. методика като обхват, начин на събиране на данните и прочие. На когото му е интересно:

http://www.nsi.bg/otrasal-metodologia.php?otr=14&a1=47&url=%2Fotrasal-metodologia.php%3Fotr%3D14%26a1%3D47%23cont#cont

 
От друга страна в по-читавите държави като индекс за инфлация се използва т.нар. дефлатор на БВП, който не прави разлика с разни потребителски кошници ( малки, средни, големи и още по-големи ), както е в България. За съжаление дефлатора на БВП е отношението между номиналния и реалния БВП на съотвената страна. Тукашните срокове като данни за номинален БВП за България са “само” 24 месеца и затова не трябва да се учудва никой, че в сайта на НСИ данните са само до 2007 година изведени. Както се казва – време за напасване … дал Господ. Иначе има общо 5 дефлатора по НСИ – колко мило? Само, където няма данни за тях …

Като казахме БВП стигаме до следващите “техники”. От времето на Костов още, когато трябва да се преизпълнява петилетката, както е в наши дни при новите “Костовци” се стига до т.нар. сива икономика.

Тук родните аршини за измерване пак са различни. Пак в развитите страни сивата икономика се измерва спрямо реалния БВП на страната, но в България се обявява спрямо общия БВП, т.е. идеята е да се свали нивото й като %. Колко сърцераздирателно, та последно ни обявиха за 37% по данни от октомври 2010 г., и вече от нея щели да добавят към официалната икономика по 10-12%. Забавно …

Или, когато се говори за рецесия и спад на БВП ( реалния ) и в следващия момент се появява инфлация е логично да се запитаме ние ли сме луди или някой е решил да грабва Нобелова награда по икономика, дето я няма?

Накратко инфлацията има преразпределителни функции. От това се възползват “нашите” юнаци като правителство и НСИ. Вероятно вече може да си обясните, че в масовото пространство постоянно се говори за сваляне цените на монополистите, а в същото време цените им растат и вече добиват хумористични размери спрямо развитите страни ( визирам ток, газ, петрол, телефонни, транспортни услуги, лекарства, вече и храни с обяснението “Ама, в ЕС е така ). Смехориите понякога достигат в пъти спрямо богатите от ЕС!!! Целта е да се пълни приходната част от ДДС, акциз и прочие … затова ни говорят, че ще ги свалят, а в същото време ги вдигат. Иначе спада в БВП щеше да бъде сходен с балтийските републики от над 10%. Но, няма да се излагаме пред чужденците, нали?

Грешките на Дянков:

По време на рецесия, когато ти спада БВП, спада и приходната част на бюджета, оттам за да се избегнат масови съкращения в публичния сектор, той  предпочете да се качват силово цените на акцизни стоки, ток, горива и от догодина осигуровки. Целта е да се запазят работни места, което не е лошо като жонглиране.

 Само, че за да се прилагат тия мерки трябва да има равен старт за всички, а него го няма. Т.е. огромна грешка беше неразплащането с бизнеса от една страна, а от друга страна бюджетните организации спокойно си дължат средства към монополистите ( ток, вода и т.н. ), а също и към частния сектор, като говорим за фактурирани неща и се получава .. имаш да вземаш, ама … някога си. За целта се промени и законодателството от февруари месец, че частен кредитор към община не може да прави запор на средствата й. Оттам ескалираха междуфирмените задължения и респективно фалитите в частния сектор. Чак тогава “някой” се усети, че тия ‘орица на улицата някой трябва да се грижи за тях, но те нямаше да са там, ако държавата гаменски не беше постъпила с бизнеса да се опитва да му извива ръцете и да не му плаща, а той да внася ДДС през това време. Имам много познати, които фалираха по този начин, т.е. имаха да вземат на фактури, но си внасяха и дължимото ДДС към държавата, която им дължеше.

Оттук падна и скоростта на обръщение на парите, която е пак в 2 форми ( Емо, мерси пак, че ми е по-лесно ):

Следващият фактор е скоростта на обръщение на парите. В една икономика, продуктът може да се измери с помощта на следните две формули:

Произведен продукт = количеството на стоките и услугите Х средната цена
Произведен продукт = количество на парите Х брой пъти на тяхното обръщение

В тази част ни интересува втората формула. Когато икономиката е стабилна и в процес на растеж, обръщението на парите е високо, тъй като хората получават своите пари и веднага ги харчат. Това е свързано със светлите очаквания за бъдещето и сигурността на доходите в утрешния ден. В моменти на криза обаче, хората се сещат за спестявания. Тази смяна на навиците води до спад в обращаемостта на парите.

Накрая да завърша, има един коефициент на Джини, който разглежда преразпределението на БВП на човек от населението. Предишното правителство гаменски постъпи с най-ниската и средна прослойка от населението чрез въвеждането на плоския данък, който го няма в нито една нормална държава. Оттам влязоха дисбаланси на пазара на труда, които няма да бъдат изчистени. Като цяло днешната политика е също толкова некадърна, каквато беше и предишната и по-предишната.

Да се вярва на данните на НСИ, АЗ, НОИ, НАП и прочие,  е като да се вярва, че Господ е розов. Демек всеки е чувал за него, ама никой не го е виждал!

Не са виновни и ‘орицата, които работят в НСИ на най-ниско ниво – те се сбръчкват от простотии също. Или когато данните станат “неудобни” се сменя т.нар. методология и се почва с простотиите от управляващите колко сме богати, уникални и неповторими или план Б “от ЕС,МВФ,СБ казаха така”.


Като цяло населението обеднява и все повече изостава от т.нар. развити страни, които уж трябваше да догонваме. Това го бях казал още в началото на тази година, че ще се случи и не се гордея с това. Също ми писна ония тъпанари от Синята коалиция ли, к’ви бяха там да ме повтарят постоянно по медиите, само че няколко месеца по-късно.


Когато ви излъжат един път – винаги ще ви лъжат! ( та, така и с родните партии и с родната статистиката ). Тия трикове не се прилагат само в България, тук дразни наглостта.

Успех и Бог да пази България!



Тагове:   България,   дефлация,


Гласувай:
5



1. анонимен - ние от СК се учим от теб, о просвет...
23.11.2010 07:45
ние от СК се учим от теб,о просветени,да се свети русата ти главичка
цитирай
2. karambol5 - :))))))))))))))))))))))))))...
23.11.2010 09:31
:)))))))))))))))))))))))))))))
Не знам дали да се смея ,но напоследък все на хилеж ме избива от простотии :) Както с еказваше в един филм -класика : Стига простотии бе , тате ! Байгънясахме !
цитирай
3. filipgeorgiev - ето това е икономиката
23.11.2010 14:19
имаше един виц за това какво е икономиста: човек, който утре ще ти обяснява, защо това, което е предрекъл вчера, не се е случило днес. :)
Браво за разясненията! Поздрави.

а с думи прости, целия проблем идва от това, че нереални пари се вливат в реална икономика и се мултиплицират по нереален път във финансовата сфера. но парите са дълг, който се плаща. постига се голяма инфлация в пъти над необходимата за прогрес, което спомага за бързото извличане на капитала от реалната икономика. това води до дефлационната криза, в която затънахме. А парите са в сметките на много богатите, докато дълга остана за нас. Затова ние сме по-бедни, а те свръх богати. А с ограничаване на ролята на държавата и плоския данък се ограничи забавата на този процес под контрола на държавата чрез обществени поръчки и социални плащания. това не е комунизъм не е и капитализъм. казва се реалност.
цитирай
4. valsodar - Интересно ми бе да прочета напис...
25.11.2010 18:36
Интересно ми бе да прочета написаното от теб, всичко си е много логично изложено, ясно и разбираемо.

Друг е въпросът, че... на мнозина не им изнася написаното от теб, защото не се вписва в теориите им, които искат да наложат като неоспорими факти :)

Радвам се, че продължаваш да пишеш - ти си един от малцината, които винаги съм четял с най-голямо удоволствие. :)
цитирай
5. vitta - мдааааааааааааааа
26.11.2010 11:49
http://vittafoods.bg/posledovatelnost_bg.php
цитирай
6. анонимен - Reynard
30.11.2010 21:26
Сполай ти, Маестро .... и за нещата които пишеш в Инвестор-а, също !

НаЗдраве !! :-)
цитирай
7. marandi - :)
01.12.2010 02:07
Ще помоля някой да ми копира този коментар в имоти.нет в темата пусната за тази статия, понеже нямам регистрация там.

Нормално е да има възходящи трендове в т.нар. стокови пари ( храни, енергоносители ). Като и тук причините са различни. Обикновените хора свързват тяхното движение с книжните пари или процеси инфлация/дефлация. Но това не е изцяло коректно. Отделно може да се прегледа т.нар. потребителска кошница и подбора, който е направен там. Примерно доскоро цените на нощувките в хотели касаеха само тия с 2 звезди. От скоро се добавиха 3 и 4. После при цената на автомобилите доскоро се разглеждаха само 2-те най-продавани марки в България, а отскоро са "цели" 5 марки, което е излишно да казвам, че е субективно и според предварителния подбор на избирателно включени стоки и услуги, не е невъзможно да се напасват "бъдещи" данни.

При енергоносителите повишението се извърши скрито с цел невъзможността да се изпълни приходната част в бюджета за 2010 г., другия вариант беше корекция на ДДС, който също е косвен данък и тук целта е макс. бърза и цялостна събираемост. Затова и привидно вървят пазарлъци между регулатора ДКВЕЕР, монополистите и правителството. Всичко е "сметки".

Ще отбележа някои дефлационни тенденции като цени на недвижимости, наеми, цени на автомобили, екскурзии, Стр. монтажни работи цени труд.

Ето и някои от "скритите" дефлационни процеси. Всички знаем, че договора за здравно, социално осигуряване и пенсии е обществен и може да се "пренаписва" по всяко време. В разразилата се криза предвид увеличилата се безработица, много сектори преминаха на 4 часово осигуряване на служителите си. Оттук насетне това са хора, които ще имат ограничен достъп до услуги като: обещетение при безработица, критерии за пенсиониране като тр. стаж и нива на доход при определяне на бъдещ размер пенсия. Безработицата от своя страна от своя страна увеличи здравно-неосигурените от 1 млн. на вече 1.8 млн. души. Или това са "спестени" пари за здравни услуги. Има и още, но няма място
цитирай
8. marandi - :)
01.12.2010 02:20
Не ми стигна мястото от символи, та темата е обширна и идеята ми е не е да се гледат ежедневните битовизми, за които има поводи за съмнения как точно се "измерват", а и да се погледне малко "по-напред" във времето като бъдещи пропуснати доходи от пенсии, обезщетения, здравни услуги, болнични, майчинство и т.н.

Та, спрямо тези услуги, аз лично по-скоро наблюдавам процеси на дефлация в реалния сектор. Сигурен съм, че НСИ като включи в извадката си военните и полицаите, които масово се възползваха да се пенсионират тази година, ще отчете розов поглед на нещата при крайното "осредняване" по този показател.

Досещам се и за поредната контра, че според НСИ средната заплата в страната нараствала, ама там пак темата е "дълга".

Най-лесно ми е да кажа - огледайте се около себе си, приятелите си, близките си, съседите, колегите и познатите си и тогава преценете те по-лесно или по-трудно живеят спрямо една-две години по-рано?

Добрата новина е, че сякаш до края на годината ще се отчетат 2 поредни тримесечия на икономически ръст, а това ще означава, че сме излезли от рецесията.

Чиърс на бебетата сладки! :)
цитирай
9. анонимен - cheap bras
15.03.2012 04:34
Amazing write-up! This could aid plenty of people find out more about this particular issue. Are you keen to integrate video clips coupled with these? It would absolutely help out. Your conclusion was spot on and thanks to you; I probably won’t have to describe everything to my pals. I can simply direct them here!
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: marandi
Категория: Бизнес
Прочетен: 2284027
Постинги: 46
Коментари: 863
Гласове: 462
Спечели и ти от своя блог!
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930